top of page

KASZTANY - OWOCE KASZTANOWCA ZWYCZAJNEGO

Kasztanom przypisuje się też wyjątkowe właściwości metafizyczne, traktując je jako amulety chroniące przed złą energią i przynosząceście. Wierzenia związane ze szczególną mocą owoców kasztanowca, mają swoje korzenie już w średniowieczu, gdyż to właśnie wtedy przypisywano im zdolności wyciągania z chorych słabości i wypędzania z domostw złych mocy. Pomimo iż wiara w nadprzyrodzoną moc kasztanów nie ma obecnie żadnego racjonalnego wyjaśnienia, jest w niej pewne ziarnko prawdy.


Udowodniono, że kasztany mają zdolność pochłaniania promieniowania, pochodzącego między innymi z telewizorów, telefonów czy komputerów, a więc w pewien sposób mogą nam się przysłużyć. Jeden lub dwa kasztany, umieszczone w pobliżu sprzętu elektronicznego, pochłaniają szkodliwe promieniowanie, działając jak naturalne odpromienniki. Dość szybko jednak się nasycają i z czasem przestają być użyteczne, dlatego po kilku miesiącach warto je wymienić.

Chcąc korzystać z tych szczególnych właściwości kasztanów, należy jednak pamiętać, że nie należy przesadzać z ich ilością w domu. Dwa lub trzy owoce umieszczone obok telewizora czy komputera, mogą poprawić atmosferę w mieszkaniu lub biurze, a noszone w kieszeni są w stanie poprawić nasze samopoczucie, jednak cały ich worek umieszczony pod łóżkiem lub w pobliżu miejsca wypoczynku, zaczyna działać dokładnie odwrotnie. Zgromadzona w tak dużej ilości kasztanów energia, zaczyna wydzielać się na zewnątrz, dość szybko wywołując przykre dolegliwości. Dlatego też osoby przebywające w pobliżu większej ilości kasztanów (np. śpiące na łóżku, pod którym umieszczono worek kasztanów), mogą zacząć odczuwać bóle głowy, migreny, osłabienie i rozdrażnienie.


Kasztany to jednak nie tylko atrakcyjna dekoracja czy naturalny odpromiennik, ale też owoc o licznych właściwościach leczniczych. Umiejętnie wykorzystywany, działa przeciwobrzękowo, przeciwzakrzepowo i wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych. Wyciągi, wywary i wodno-alkoholowe roztwory z nasion kasztanowca (brązowych, dojrzałych owoców) mają zastosowanie w leczeniu żylaków, hemoroidów, zakrzepów, zapalenia żył i zastojów żylnych, nieżytów żołądka, a także siniaków, obrzęków, odmrożeń i stłuczeń. Są też wykorzystywane w farmaceutyce do produkcji maści, kremów, żeli i płynów, stosowanych między innymi w leczeniu obrzęków, niewydolności żylnej i żylaków, a także w celu uszczelnienia naczyń krwionośnych.


Preparaty z kasztanowca mają również zastosowanie w kosmetyce przy produkcji kremów i maseczek o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne (cera naczynkowa) i poprawiającym elastyczność skóry, a także działającym przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie (zmniejszają opuchlizny i zasinienia pod oczami).


WARTO WIEDZIEĆ

WÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze posiadajÄ… jednak nie tylko owoce, ale także kora, kwiaty i liÅ›cie kasztanowca, które wykazujÄ… podobne dziaÅ‚anie, jak owoce. Swoje wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci lecznicze kasztanowiec zawdziÄ™cza przede wszystkim obecnoÅ›ci takich substancji jak rutyna, kumaryna, kwercetyna, eskulina, fraksyna, trójterpentyny, ka­rotenoidy, flawonoidy, garbniki, saponiny, escyna (głównie w owocu) oraz wiele innych. 

Kasztany warto przechowywać w lodówce aby zostaÅ‚y Å›wierze. 


UWAGA!

Owoce kasztanowca nie nadają się do jedzenia! Mimo swoich licznych zalet, owoce kasztanowca, w przeciwieństwie do owoców kasztana jadalnego, nie nadają się do spożycia, bo choć nazwy roślin wydają się podobne, oba gatunki bardzo się od siebie różnią. Z tego względu błędem jest nazywanie owoców kasztanowca zwyczajnego kasztanami, mimo iż nazwa ta bardzo się przyjęła i często jest używana.`

bottom of page